Pavlína Jíšová
14.12. 19:00 Mladá Boleslav DK, divadelní sál
Pavlína - Šany
Nejbližší koncerty:
st 14.12. 19:00 Mladá Boleslav
čt 15.12. 20:00 Praha
st 21.12. 19:00 Chvaletice č.p. 47
út 17.01. 19:00 Svitavy
20.01. 18:00 Zliv

Pavlína Jíšová

Českobudějovická rodačka Pavlína Jíšová (*21.9.1962, vlastním jménem Pavla) patří

k výrazným zpěvačkám české - především folkové - hudební scény.

Úspěchy a ocenění:

  • jako členka bluegrassové kapely Sem Tam dvojnásobná držitelka Porty z osmdesátých let
  • Zlaté klíče za zpěvačku roku v čtenářské anketě časopisu Folk&Country šestkrát po sobě
  • držitelka řádu Rytíř českého a moravského folku z festivalu Folkový kvítek
  • zakládající ex-členka formace Žalman a spol.
  • bývalá členka skupin Minnesengři, Nezmaři
  • sólově vystupovala s kapelami Weekend, … a basta, CS Band
  • spolupráce s významnými hudebními osobnostmi - Pavel Lohonka Žalman, Michal Tučný, Věra Martinová, Robert Křesťan, Pavel Bobek...

 

Historie:
Její pěveckou minulost odstartovalo členství v kapele Sem Tam, se kterou uspěla v osmdesátých letech na celostátním kole Porty v Plzni.

V této formaci si jí všiml tehdejší člen skupiny Minnesengři Pavel Lohonka Žalman. Během studia na PF v Č. Budějovicích (obor český jazyk - hudební výchova) se stala zakládající členkou Žalmanova sdružení a spol., se kterým natočila dvě LP desky. Nebyla vzornou studentkou - to nejen kvůli profesionálnímu zpívání v českobudějovické skupině Minnesengři, kam ji Pavel Lohonka Žalman během studia přivedl. Studium dvakrát přerušila a po jeho dokončení vyměnila učitelskou dráhu za zpívání v Žalman a spol.Tehdy Žalman Jíšové vyprodukoval první EP desku PAVLÍNA JÍŠOVÁ A PŘÁTELÉ pro vydavatelství Panton. Pavlína Jíšová své profesionální členství v Žalman a spol. ukončila po osmi letech mateřstvím.

 


Na hudební scénu se vrátila už jako jedna ze dvou zpěvaček českobudějovické folkové kapely Nezmaři.V této formaci působila téměř dvanáct let a toto období je zaznamenáno na osmi hudebních nosičích.

 


Jako "Nezmarka" Jíšová natočila čtyři sólová alba. Na prvním ji doprovází skupina Weekend a toto album nese název PAVLÍNA JÍŠOVÁ A WEEKEND NĚKDO JINÝ NEŽ JSEM JÁ. Některé písně z této desky byly vybrány hudebním kritikem Jiřím Černým pro komplet CD časopisu Reader´s Digest s titulem KRAJINA ČESKÉ COUNTRY. S Weekendem Jíšová poznala Michala Tučného a téměř dva roky vystupovala v jeho pořadu, kde měla vlastní sólový prostor. S Tučným a s Weekendem natočila pár písní, které vyšly na albu KOSMICKEJ VANDR.

 


Pro natočení druhého sólového alba "zapůjčil" Pavlíně do studia svou kapelu Robert Křesťan. CD se jmenuje příznačně DRUHÁ TRÁVA

S PAVLÍNOU JÍŠOVOU. Na tomto projektu se Pavlína představila také jako autorka, což odstartovalo její spolupráci s Věrou Martinovou,

pro kterou napsala několik písní.Třetí album pojmenovala PAVLÍNA JÍŠOVÁ svým jménem. Písničky z něj dotvořily její sólový program, se kterým koncertovala. Na toto album přijal pozvání Jarek Nohavica, aby s Jíšovou natočil duet o jejím rodném městě s názvem "Žába".

 


Čtvrté, autorsky samostatné album LÁSKA JE NÁDECH, natočila Pavlína se studiovou kapelou sestavenou ze známých profesionálních hráčů.

 


V roce 2002 Jíšová opouští Nezmary a nabízí spolupráci Pavlovi Malinovi /tehdy ex Druhá Tráva, v současnosti Žalman a spol. nebo Malina Brothers/, aby jí vybral muzikanty k natáčení dalšího alba a zároveň sestavil kapelu pro koncertování až za hranice žánru. Tak vznikla československá formace CS Band, která s Jíšovou natočila páté sólové album V PROUTĚNÉM KŘESLE a v letech 2003 - 2005 ji doprovázela na koncertech.

 


Přelom let 2006 -2007 přivedl zpěvačku k důležitému mezníku - k pětadvaceti letům jejího působení na pódiích. Jíšová využívá název své první EP desky Pavlína Jíšová a přátelé ke komornější prezentaci svých písní. V roce 2007 vychází nové album s názvem PAVLÍNA JÍŠOVÁ A PŘÁTELÉ - ANDĚLÉ JSOU S NÁMI. Z tohoto alba je nejúspěšnější píseň K bráně bran, která se stává nejčastěji hranější písní na rádiu Proglas za celý rok. Trio Pavlína Jíšová a přátelé také navazuje koncertní spolupráci s Pavlem Bobkem. Prvním impulsem k tomuto spojení byl společný duet Motýlek ráno z roku 2000, který Jíšová zároveň otextovala.

 


Rok 2009 přivádí posilu z rodinné linie. Stálou členkou kapely se stává Pavlínina dcera Adéla Lounková. Za Pavla Malinu nastupuje kytarista Jakub Racek.

Pavlína Jíšová a přátelé ve složení
Pavlína Jíšová ( kytara, zpěv)
Adéla Lounková ( kytara, zpěv, irské flétny)
Jakub Racek (elektrická kytara, zpěv)
Pavel Peroutka (kontrabas, zpěv)


natáčí studiový projekt s dalšími hosty s názvem BLÁZEN TANČÍ DÁL. Výše jmenovaná sestava natáčí i akustický projekt s názvem TO SI PIŠ.

Album je veřejnosti představeno na jaře roku 2011, kapela se však už v létě téhož roku rozchází.

 

Rodinná dvojice matka a dcera začíná koncertovat v duu, ale nová sestava s čistě ženskou energií na sebe nenechá dlouho čekat.

Přicházejí multiinstrumentalistka Petra "Šany" Šanclová a basová kytaristka Romana Tomášková.

"Bababand" natáčí retrospektivní album TO JÁ, PÍSNIČKA. Roli vydavatele přijímá Pavlína Jíšová. Album obsahuje 19 písní staršího data, které jsou zpracovány v duchu současné koncertní podoby. Cédéčko je natočeno víceméně živě. V bookletu alba jsou umístěny fotografie všech sestav, se kterými Jíšová doposud spolupracovala. Pár milých slov vetknul hudebnímu nosiči kromě některého autorství hudební "guru" Jíšové - Pavel Žalman Lohonka.

Hostem alba je bývalý kolega Jíšové z kapely Sem Tam Jaroslav Matějů/ Matěj/.

Na sklonku roku 2017 ohlásí dcera Pavlíny Jíšové Adéla Jonášová /dříve Lounková/ odchod z kapely na sólovou dráhu.

Jíšová v současnosti nejčastěji vystupuje v  duu s Petrou "Šany" Šanclovou. Ani samostatné klubové akce s kytarou nejsou vyjímkou.

Přesto preferencí zůstává dámské trio Pavlína Jíšová & Bababand, které doplňuje s basovou kytarou Romana Tomášková.

 

Jíšová pracuje externě v Českém rozhlase České Budějovice. Spolu s Adélou Jonášovou vytváří a moderuje pořad "Písničkové rozhovory", který volně navazuje na Folkovou jíšku, která byla ke slyšení od roku 2008 do září roku 2015.

 


 

Pavlína Jíšová a Bababand      e-mail: pavlina@jisova.cz