Folková zpěvačka Pavlína Jíšová nyní koncertuje s novou česko-slovenskou kapelou CS Band, s níž natočila desku V proutěném křesle.
 
Možná jste našli desku Pavlíny Jíšové nazvanou V proutěném křesle pod stromečkem a užíváte sváteční atmosféru konce roku právě s písničkami této českobudějovické zpěvačky, textařky a kytaristky.
 
České Budějovice - "Je to moje první sólová deska v tom pravém slova smyslu, protože ty čtyři předcházející jsem dělala souběžně s působením u Nezmarů," poznamenala Pavlína Jíšová, která otextovala všechny písničky. S hudbou jí pomáhal Michal Röhrich, známý z plzeňských skupin Cop, Znouzectnost nebo projektu Demophóbia. Hraje také v doprovodné kapele Marie Rottrové. "Na Michalovu muziku se mi strašně dobře píšou texty," vysvětlila Jíšová. Název dala desce vydavatelská firma podle jedné ze čtrnácti skladeb. Právě píseň V proutěném křesle se jim líbila a firma ji nasadila do rádií. "Mně se asi nejvíce líbí hned první věc. Jmenuje se Dobrá zlá a udělali jsme ji s Michalem Röhrichem. Ale já mám ke každé písničce nějaký vztah, jsou jako moje děti," vyznala se Pavlína. Na desku společně se svou kapelou nazvanou CS Band vybírali z 25 písniček. "Ty, co se na ni nevešly, nevyhodíme, můžou se hodit na tu další," dodala. Na obalu desky jsou dvě fotografie rozesmáté Pavlíny Jíšové. Je tedy nová deska veselá? "Texty jsou spíše zádumčivé a abstraktní, ale každý musí posoudit sám, jaká je. Ráda bych, aby na posluchače udělala dojem, aby nad ní přemýšlel," přeje si autorka.
 
CS Band je mezinárodní kapela
Svou kapelu pojmenovala Pavlína Jíšová podle zkratky bývalého Československa CS proto, že dva členové jsou ze Slovenska. "Požádala jsem Pavla Malinu, který produkoval mou druhou sólovou desku, aby skupinu sestavil. Bohužel v Čechách už je trh s muzikanty hodně přebraný. Každý s někým hraje, takže Pavel vybíral v zahraničí," vysvětlila s úsměvem Jíšová. Tím, že Peter Szabados a Juraj Figura jsou Slováci, dává CS Bandu větší šanci zahrát si i na Slovensku, kde není folková a country scéna tak široká jako v tuzemsku. "Hrají se tam buď převzaté věci, nebo když přijdete na Slovensku do hospody, uslyšíte česky zpívané písničky," všimla si zkušená zpěvačka a kytaristka. I když dva členové CS Bandu žijí několik stovek kilometrů od Českých Budějovic, nemá kapela problémy se zkoušením. "Zhruba jednou za měsíc si uděláme takové třídenní soustředění. Skupinu tvoří zkušení muzikanti, kterým stačí poslat základ skladby mailem a oni k tomu přidají své nápady. Pak se sejdeme a dáme to dohromady," řekla Jíšová.
 
Od Nezmarů odešla po jedenácti letech
Pavlína Jíšová začínala hrát s Pavlem Žalmanem Lohonkou & spol, kde působila 8 let, pak nastoupila k Nezmarům. "Od nich jsem odešla 11. srpna roku 2002. To si pamatuji přesně, protože to do Českých Budějovic přišla druhá povodňová vlna a náš dům byl už podruhé pod vodou a já ani neměla co na sebe," vzpomínala. Původně chtěla Nezmary opustit letos na jaře po oslavách 25 let existence kapely. "Povodně můj odchod urychlily. V žádném případě toho nelituji. Hrála jsem s nimi přes deset let a muzika mě přestávala bavit. Potřebovala jsem změnu," dodala. V září pověřila Pavla Malinu, aby jí sestavil kapelu. Ta se ale poprvé sešla až v březnu a po měsíci zkoušení začala s CS Bandem natáčet desku. "Křtili jsme ji v prosinci v Českých Budějovicích, a přesto, že ve stejný den koncertovala v jihočeské metropoli i Lucie Bílá, přišlo na koncert přes 350 lidí. Současně s deskou pokřtil můj manžel Zbyšek Raška svou novou knihu povídek nazvanou Hlavní třída," připomněla slavnostní večer v Domě kultury Metropol. Příští rok by chtěla Pavlína Jíšová hlavně koncertovat a svými písničkami bavit lidi. "Novou desku letos točit nebudeme. Ráda bych s kapelou předělala moje starší skladby, dát jim nové aranžmá," uvedla.